Novinky z oblasti firemního vzdělávání pod jednou střechou

 Business & Professional Women CR, 18.02.2016, 23:58

Nejnavštěvovanější pracovně zážitková konference v České republice – Ženy sobě, která se koná v rámci mezinárodních dní Equal Pay Day, se nezadržitelně blíží. Její šťastný sedmý ročník proběhne již 18. a 19. března v Clarion Congress Hotel Prague a rozhodně na ní nesmíte chybět. Přinášíme vám rozhovor s Lenkou Kouskovou, který je mentorkou této akce již od jejího druhého ročníku.

Co o sobě prozradila Lenka Kousková, mentorka akce Equal Pay Day – Ženy sobě?

„Šestnáct let podnikání ve financích se dvěma dětmi a rodinným životem mne vyučilo jako žádná jiná škola. Pokud bych se opět rozhodovala, co po mateřské, s jistotou bych volila opět podnikání. Snažím se dobře porozumět sama sobě, a to mi umožňuje lépe pochopit druhé, což je v mentoringu nezbytné. Život beru s humorem sobě vlastním a dnes už mohu říct, že moc ráda běhám :-).“

Lenko, mentorkou této pracovně zážitkové konference jste již tradičně. Kdy to bylo vůbec poprvé?

Mentorkou jsem se myslím už narodila ;-). Už od dětství mi uspokojení přinášel úspěch druhých, kterým jsem něco poradila či je nějak popostrčila v jejich životě. Zejména pak ta zpětná vazba, když mi přišly vyprávět, že to a to vyzkoušely a „ono to funguje“, jen jsem tenkrát nevěděla, že je to mentoring :-). To jsem uceleně pochopila až zhruba před pěti lety, při setkání s jednou z našich nejlepších mentorek v ČR – Ing. Lenkou Šťastnou (prezidentkou BPW ČR), s níž v roli mentee pracuji dodnes.

Vidíte za ty roky, co působíte v roli mentorky na Equal Pay Day – Ženy sobě nějaký posun?

Speed mentoringu EPD v roli mentorky se účastním od jeho druhého ročníku. Pamatuji si na akci v Palladiu, jako by to bylo včera. Tenkrát nás mentorek bylo zhruba stejně jako mentee a naše komunikace spočívala spíše v tom, že jsme ženám vysvětlovaly, o co se vůbec jedná, co to ten mentoring vlastně je, jak probíhá, jak funguje v zahraničí, jak je důležité se vzájemně inspirovat, a co to ženám do budoucna může přinést.

Pamatuji si zejména na tu skvělou atmosféru, která je charakteristická pro všechny ročníky EPD, a pak ten příjemný pocit ze zjištění, že vesměs sdílíme podobná témata, a že v tom prostě nejsme samy.

V dalších letech se akce logicky zvětšovala, každá nadšená účastnice si na další ročník přivedla své kamarádky, kolegyně a známé.

V loňském roce, na 6. ročníku EPD, jsme ke kulatým stolům na speed mentoring k 50ti mentorkám měly neuvěřitelných 2.000 registrací. Ženy byly z cele ČR, proto byl mentoringový den již vloni přesunut na sobotu.

Posouvají se v něčem i mentee, které navštěvují Váš kulatý stůl?

Mentee jsou úžasné a inspirující. Rok od roku jsou více připravené, vybírají si témata i mentorku přesně podle toho, kde se zrovna na své životní cestě nachází a co řeší. Vše si na našich stránkách www.mentorky.cz studuji dopředu. Vnímám to tak, že mentor otevírá prostor (své téma), který je připraven přesně pro ty ženy, které zajímá. Tyto ženy se pak k mentorce registrují a tím vzniká menší skupinka (cca 10 – 15 žen), které jsou v tom „velkém úlu“ (hlavní mentoringový sál v hotelu Clarion) většinou úplně synchronní.

Se mnou je většinou spojuje přesně tato otázka: „Po mateřské do práce nebo začít podnikat„, která je i mým letošním tématem speed mentoringu na EPD. Představuje pokračovaní našeho úspěšného projektu KARIÉRA PRO ŽENY – se kterým se aktuálně chystáme z Prahy vycestovat do dvou vybraných regionů a zacílit v nich na ženy, které se po mateřské rozhodují, co budou dělat.

Posunula akce v něčem a někam i Vás samotnou?

Hltám jakoukoliv literaturu o mentoringu, zejména tu zahraniční. Pravidelně pracuji se svou mentorkou, a to mne velmi posouvá vpřed. V rámci BPW a jejich projektů speed mentoruji v průběhu celého roku. Individuální mentoring začínám nově poskytovat i některým členkám Young BPW. V rámci našeho projektu KARIÉRA PRO ŽENY individuálně mentoruji některé naše absolventky. Mam potřebu na sobě neustále pracovat. Aktuálně nastupuji mediální trénink, abych se zlepšila ve svém vyjadřování, zejména na kameru.

Co byste vzkázala ženám, které ještě nebyly na akci Equal Pay Day – Ženy sobě?

IHNED najeďte na naše stránky www.mentorky.cz a všechno prostudujte. IHNED zavolejte své nejlepší kamarádce a řekněte jí, co vše jste zjistila. IHNED se spolu zaregistrujte na akci a vyberte si své mentorky na celý den… Ve dvou se to přece lépe táhne :-).

Lenko, moc děkuji za rozhovor a nemohu se dočkat Vašeho kulatého stolu 19. března 2016 na již 7. ročníku akce Equal Pay Day – Ženy sobě.

Autorka: Tereza Melišová – PR Managerka


ZAUJAL VÁS TENTO ČLÁNEK? Nastavte si AGENTA pro hlídání podobných informací! Nebo se podívejte, jaké kurzy nabízí portál Edumenu.cz v oblasti Lidských zdrojů a personalistiky nebo třeba Managementu.