Novinky z oblasti firemního vzdělávání pod jednou střechou

 Albisa s.r.o., 20.10.2016, 13:28

​Chcete od svých lidí vyšší výkon a nové věci? Vysvětlujete jim, motivujete je, tlačíte na ně a oni pořád nic? V tomto článku vám popíšu největší chybu při motivaci lidí a také vám poradím, jak se jí vyhnout. Nejčastější a nejrozšířenější chyba při motivaci jiných lidí je, když si myslíme, že oni jsou stejní, jako jsme my. Proto jim říkáme věci, které jsou důležité pro nás. Ale ty věci často nejsou důležité pro ně. Právě naopak, naše argumenty je někdy vyděsí, znechutí, nebo rozzlobí.


Umíte si představit člověka Cholerika? Jaká je jeho motivace - jak se chová a o co usiluje? Asi si řeknete, že to je žlučovitý člověk, který chce všechno kolem sebe měnit a každému poroučet.

Umíte si představit Flegmatika? Jaká je jeho motivace - jak se chová a o co usiluje? Možná vás napadne, že se velmi neprojevuje, pohodlně sedí v křesle a zdá se, že je mu všechno jedno. Jen ať se nic nemění a jen žádné konflikty.

Teď si představte motivační rozhovor Cholerika s Flegmatikem. Cholerik bude Flegmatika motivovat tím, že zapojením se do nového projektu bude moci poroučet jiným lidem. Že bude první, kdo vystoupí na nejvyšší horu podnikatelského světa. A všichni ho budou obdivovat, že dosáhl nemožné.

Co bude při tom slyšet Flegmatik? "Poplach nejvyššího stupně! Ten Cholerik chce zničit všechny tvé životní jistoty! Chce, abych se hádal s jinými lidmi a nutil je šplhat do výšek, kam bych se já dobrovolně nikdy nevybral. Vždyť pohodlné křeslo je mnohem příjemnější, než vrchol hory, kde je zima, prší tam a fouká tam silný vítr. "

Jak asi dopadne takový motivační rozhovor? Jak rozhovor člověka s mimozemšťanem. Flegmatik se stáhne do ulity a bude doufat, že ho Cholerikova smršť nějak mine a on to v klidu přežije. To proto, že vnitřní motivace Flegmatika je diametrálně odlišná od vnitřní motivace Cholerika.

To, že lidé obvykle přisuzují jiným lidem svou motivaci bylo pěkně vidět na jednom z mých otevřených školení "Tajemství motivace lidí odhaleno".

Na školení děláme cvičení, při kterém si účastníci nejprve určí vlastní typ osobnosti (motivace). Každý z nás je totiž originál, v němž jsou naskládány všechny čtyři osobnostní typy - Cholerik, Sangvinik, Flegmatik i Melancholik. Některý z těch typů osobnosti obvykle převažuje, jiné se vyskytují jen zřídka.

Pak účastníci tipují, který typ osobnosti (motivace) převládá u jiných účastníků. Zajímavé je srovnání, jaký hlavní typ motivace určí člověk sám sobě a jaký hlavní typ motivace mu odhadnou jiní účastníci školení. Sebehodnocení a hodnocení jinými lidmi se obvykle shoduje na 90 - 95%.

Někdy se ale výsledky sebehodnocení a hodnocení jinými lidmi dramaticky liší. Zdeněk, majitel obchodní firmy, sám sebe ohodnotil, že nejvíce v jeho osobnosti převládá Bavič - Sangvinik- až 60% ze 100. Při tom se celou dobu na školení projevoval jako typický šéf: Direktor - Cholerik. A dokonce i jiní účastníci ho hodnotili, že má v sobě až 50% Cholerika.

Zdeněk se z nějakého důvodu více líbilo být Sangvinikem a svou pozici šéfa spojoval právě s tímto typem osobnosti.

Zajímavé bylo určování vnitřní motivace jiného účastníka školení - Martina, jednatele jiné společnosti. Martin sám sebe hodnotil, že má až 50% šéfovské osobnosti Direktora - Cholerika. Ostatní účastníci školení mu tipovali 40% Cholerika. Pouze Zdeněk mu tipoval až 60% Baviče - Sangvinika. Přesně tak, jak viděl sám sebe. Zdálo se mu, že se na sebe s Martinem osobnostně velmi podobají.

Zdeněk měl pravdu v tom, že se s Martinem v něčem hodně podobali. I když chybně vyhodnocoval vnější projevy jednotlivých typů osobnosti. Právě díky této Zdeňkově chybě jsem si uvědomil největší chybu při motivaci jiných lidí – považujeme je za stejné, jako jsme my sami.

Co dělat v takové situaci, když chceme člověka motivovat a on všemožně uhýbá? Důležité je:

1. Uvědomit si, jaký jsme typ osobnosti - jaká je naše hlavní motivace.

2. "Přečíst" vnitřní motivaci dotyčného, co je důležité pro něj.

3. Při motivačním rozhovoru zdůrazňovat priority dotyčného člověka, a ne ty své.

Jak určit vlastní typ osobnosti i typ motivace dotyčného člověka se dozvíte v e-booku "Motivace: Co nás pohání a proč si s někým nerozumíme". Stáhněte si ho bezplatně na http://www.manazerskeporadenstvi.cz/e-book-motivace/

Nebo přijďte na školení: "Tajemství motivace lidí odhaleno". Přečtěte si o něm více na http://www.manazerskeporadenstvi.cz/tajemstvi-motivace-lidi-odhaleno/

Alexander Birčák