Novinky z oblasti firemního vzdělávání pod jednou střechou

 Jan Složil, 22.08.2017, 16:25

Snad je to tím, že je půl čtvrté v noci a já nemůžu spát a mozek mi běží naplno. Snad je to tím, že v uspěchané době často honíme termíny, které nám někdo zadal, a málo myslíme na sebe. V každém případě vám v první recenzi přináším aplikaci PEAK – Brain Training, která, jak už název napovídá, vám potrénuje mozek.

Aplikací tohoto druhu je na trhu víc. Všechny fungují na podobném principu – pomocí jednoduchých krátkých her vám pomáhají rozvíjet myšlení v různých oblastech. K PEAKu jsem se dostal tak, že jsem neustále něco zapomínal. Chyběla mi krátkodobá paměť. Zkusil jsem tedy zaměřit se především na trénink paměti a už po 14 dnech jsem viděl jasné výsledky. Nemusel jsem se vracet na místa, kde mě něco napadlo a cestou jsem myšlenku ztratil. Nemusel jsem si psát třípoložkové nákupní seznamy, které jsem byl schopen po cestě do obchodu zapomenout. Díky viditelnému pokroku jsem získal i chuť do dalších her a dnes se průběžným hraním udržuji v mozkové kondici.

Jak začít

PEAK si stáhnete z Google Play nebo AppStore. Po přihlášení vám nabídne, na které oblasti se chcete v tréninku soustředit:

  • Paměť – jak si zapamatovat důležité informace, jak si rychle osvojit složité systémy atd.
  • Jazyk (je to samozřejmě angličtina) – jak si rozšířit slovníček, jak používat jazyk kreativněji atd.
  • Soustředění – jak si všimnout drobných detailů, jak lépe pracovat v rušném prostředí atd.
  • Řešení problémů – jak se lépe rozhodovat v rušném prostředí, jak rychle analyzovat problémy atd.
  • Mentální schopnosti – jak zvládnout multitasking a rychlé přepínání mezi úkoly, jak efektivně organizovat práci atd.
  • Emoce – jak lépe zvládat emoce, jak se vcítit do ostatních atd.

Pak už je vaším úkolem zahrát si denně 4 hry (v placené verzi 6), které vám aplikace vybere na základě vámi zvoleného tréninkového plánu.

Co je skvělé

Označení úrovně a výzvaPřehled výkonu

Závodíte sám se sebou

V každé hře můžete dosáhnout několika úrovní, od Začátečníka přes Experta až po Velkého mistra nebo Legendu. Lepší úrov

ně než Začátečník většinou dosáhnete hned v první nebo druhé hře, t

akže vidíte úspěch a žene vás to dál. Po dohrání hry také vidíte vývoj svého skóre.

Když si otevřete reporty, zobrazí se vám pokrok v jednotlivých oblastech tréninkového plánu. Když si zvolíte více než zobrazený 1 měsíc, pokrok určitě zaznamenáte. A vůbec, reportů je tam tolik, že si vybere každý.
Jak je na tom váš mozek v porovnání s ostatními

Závodíte s ostatními

Můžete se porovnat s ostatními hráči své věkové skupiny. Vidíte, jestli je váš průměr vyšší nebo nižší. Za sebe můžu říct, že tohle byl velký motivátor.

Aplikace vám radíTipy po skončení hry

Na konci každé hry vám PEAK zobrazí zprávu. Že jste blízko další úrovni, ať si zahrajete rovnou ještě jednou a zkusíte ji pokořit. Nebo že tohle kolo zrovna nevyšlo, ale není každý den posvícení, tak zkuste radši jinou hru. Když se vám déle nedaří, aplikace přihodí tip, co je nejčastější chybou hráčů hrajících právě tuto hru.
Co by mohlo být lepší

Moc toho není, ale u některých her bych ocenil lepší tutoriál – pochopil jsem je až na poněkolikáté (ale to nemusí být chyba v aplikaci, že?). Zároveň by se mi líbilo více matematických her rozvíjejících logiku.

PEAK byl Googlem oceněn jako jedna z nejlepších aplikací pro Android v roce 2016. Myslím, že právem. Je propracovaný, mluví na vás, poskytuje vám zábavu i užitek. Stojí za to zaplatit si 10 Kč měsíčně za verzi Pro. Je to za hubičku, dostanete se ke všem hrám a propracovanějším reportům. Když věnujete PEAKu denně čtvrt hodiny (nejčastěji jsem ho hrál v metru), pokrok se dostaví. Jen nezapomeňte svůj mozek nechat taky občas odpočinout.

Ukázka nastavení plánuVýsledné skoreUkázka hryUkázka hry

Porovnání s ostatními

Ukázka hry